Hurá do vody!

Legrace musí být!
Legrace musí být!


     Co se týče denní doby vhodné na otužování, je to ryze na vašem uvážení. Mně nejvíce vyhovuje ledová koupel na startu dne, protože mě krásně nakopne a jsem hned od začátku plný energie a dobré nálady.

     Ledová koupel je taky skvělá po sportovním výkonu na regeneraci svalů, nechoďte však do vody uřícení. Hodina po výkonu je optimální.

     Před otužováním si doma můžete udělat dechové cvičení podle Wim Hofa, ke kterému se podrobně dostaneme v budoucích článcích. Před samotným vstupem a během pobytu v ledové vodě však toto hluboké dechové cvičení rozhodně neaplikujte, mohla by se vám zamotat hlava!

     Do vody neskákejte, pomalu a plynule sestupujte do vody. Vždy choďte jenom tam, kde to dobře znáte a dosáhnete na dno. Poté pokrčte kolena tak, abyste měli ramena pod vodou. 

     Několik prvních vteřin je ledová voda velice nepříjemná, tělo zažívá teplotní šok. Jakmile se však zklidníte, uvidíte, že se to o mnoho zlepší. Vnímejte svoje tělo ve vodě a svůj klidný, plynulý dech. Nebojujte s vodou, přijměte jí. Představte si, že máte v břiše horkou oranžovou kouli, která se při každém vašem nádechu roztáhne a její horko se rozleze po páteři až k šíji. S každým výdechem si pak představte, že z těla naopak odchází veškerá zima a chlad. Tato pomůcka vám pobyt v ledové vodě velice usnadní.

     Pro začínající otužilce bude stačit ve vodě 1 minuta. Dejte si na mobilu stopky nebo poproste někoho na břehu, ať vám dá vědět. Pokud máte pocit, že v pohodě vydržíte ještě trochu déle, tak to udělejte, ale nezávoďte. Není s kým, už teď jste vítězové. V budoucnu si tento interval pomaličku prodlužujte, ale nespěchejte s tím. Není to sprint, ale celoživotní maraton. Během několika měsíců se pohodlně dostanete na nějakých 5-7 minut ve vodě, což už bude pro maximální možný a dobrý užitek stačit.

Zmrzlej | Wim Hofova metoda | Otužování | Otužilci | Ledová koupel | Proč se otužovat